Rudziczka - grodzisko na cyplu

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rudziczka - grodzisko na cyplu

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 maja 2017, 22:25

Rudziczka to malowniczo położona wieś, położona w gminie Prudnik. Chociaż ta ciekawa miejscowość jest stosunkowo niewielka, na jej terenie odkryto kilka stanowisk archeologicznych, a pochodzące stąd zabytki dawnego budownictwa wiejskiego podziwiać można na terenie Muzeum Wsi Opolskiej.
Zwiedzając okolicę zauważymy znajdujące się nieopodal kościoła parafialnego wydłużone wzniesienie, górujące ponad zabudowaniami i boiskiem piłkarskim.
Na jego południowym krańcu odszukać można obiekt, który archeolodzy zidentyfikowali jako średniowieczne grodzisko stożkowate, odcięte u nasady cypla suchą fosą.
Na geoportalowym LIDARze twór ten wygląda mocno nienaturalnie, co sugeruje, iż powstał on dzięki ingerencji ludzkiej.
Ponadto na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaznaczono w tym miejscu grodzisko, wpisane do rejestru zabytków w lipcu 1999 roku jako "stanowisko 2".

Udało mi się przedostać na druga stronę potoku po zwalonym pniu drzewa i wspiąć się na górę. Niżej prezentowane zdjęcia wykonałam w kwietniu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Grodzisko (1).JPG
Grodzisko (1).JPG (168.49 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (4).JPG
Grodzisko (4).JPG (183.69 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (3).JPG
Grodzisko (3).JPG (181.02 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (2).JPG
Grodzisko (2).JPG (151.7 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (7).JPG
Grodzisko (7).JPG (167.12 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (6).JPG
Grodzisko (6).JPG (188.38 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (5).JPG
Grodzisko (5).JPG (180.18 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (8).JPG
Grodzisko (8).JPG (172.27 KiB) Przejrzano 4885 razy
Grodzisko (9).JPG
Grodzisko (9).JPG (186.4 KiB) Przejrzano 4885 razy
Ślad wykopu.JPG
Ślad wykopu.JPG (122.82 KiB) Przejrzano 4885 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Rudziczka - grodzisko na cyplu

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 maja 2017, 22:35

Niestety, na terenie zabytku nie udało mi się wypatrzeć żadnej ceramiki, ale nie zdziwiło mnie to specjalnie. W obiektach porośniętych lasem, takich jak ten prezentowany tutaj, bardzo trudno jest natrafić na relikty tego typu.
Zauważyłam za to fragment łuski, być może pochodzącej z II Wojny Światowej.
Łuska (2).JPG
Łuska (2).JPG (88.45 KiB) Przejrzano 4879 razy
Łuska (1).JPG
Łuska (1).JPG (88.33 KiB) Przejrzano 4879 razy

W czasie, gdy ja biegałam po stromych zboczach, Fala pozwolił Muninnowi na rozpostarcie skrzydeł, dzięki czemu możemy zaprezentować, jak wygląda cały cypel z grodziskiem z góry.
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (4).jpg
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (4).jpg (81.93 KiB) Przejrzano 4879 razy
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (3).jpg
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (3).jpg (85.26 KiB) Przejrzano 4879 razy
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (2).jpg
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (2).jpg (71.13 KiB) Przejrzano 4879 razy
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (1).jpg
Cypel z grodziskiem widziany okiem Muninna (1).jpg (69.08 KiB) Przejrzano 4879 razy

Co ciekawe - u podnóża omawianego grodziska znajduje się jeszcze jeden obronny obiekt z czasów średniowiecza, opisany przez pana Eugeniusza Tomczaka w książce "Mało znane warownie Górnego Śląska".
Załączniki
Kolejne grodzisko.JPG
Kolejne grodzisko.JPG (97.52 KiB) Przejrzano 4879 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość