Chrzelice - grodzisko

Chrzelice - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » czwartek 21 cze 2018, 00:06

Miejsce to zawsze będę darzyła wyjątkowym sentymentem, bo jego zdjęcia lotnicze, zamieszczone w książce Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka, obok reliktów zamku w Koziegłowach, wywarły na mnie największe wrażenie.
Duże grodzisko typu pierścieniowatego, położone wśród pól pomiędzy Chrzelicami, a Pogórzem (powiat prudnicki, gmina Biała), jest obecnie całkowicie zniwelowane przez działalność rolniczą i w zasadzie niewidoczne z poziomu ludzkich oczu.
Jedynie poza sezonem wegetacyjnym można dostrzec nieznaczne uniesienie terenu w obrębie dawnych wałów, znacznie lepiej czytelne w zakładce LIDAR Geoportalu. Generalnie jednak dla turysty obiekt ten nie przestawia sobą niczego ciekawego.

Tymczasem na zdjęciach lotniczych, wykonanych w roku 1996 przez archeologa Eugeniusza Tomczaka i pilota Wojciecha Gorgolewskiego, na zaoranej ziemi widoczny jest pięknie czytelny zarys dwuczłonowego założenia obronnego, składającego się z gródka i przylegającego doń od strony południowo - zachodniej obszernego podgrodzia, otoczonego wałem i fosą.
Podczas prac archeologicznych, prowadzonych w latach 60. i 90. stwierdzono istnienie na terenie obiektu jam związanych najprawdopodobniej z działalnością hutniczą, a także opisano budowę wału gródka, który posiadał ciekawą konstrukcję skrzyniową. Uzyskano ponadto bryłki żużla oraz bogaty materiał ceramiczny, pozwalający wydatować funkcjonowanie fortalicjum na okres wczesnego średniowiecza (VIII-XI wiek).

Kiedy wiosną 2018 roku przyjechaliśmy nareszcie w to miejsce, miałam ogromne wątpliwości, czy uda się nam cokolwiek zobaczyć z powietrza. Kiedy jednak Huginn wzbił się w górę od razu stało się jasne, że trafiliśmy idealnie z wyróżnikami roślinnymi.
Tydzień wcześniej albo tydzień później grodzisko mogło nie być aż tak czytelne.
Cieszyliśmy się jak dzieci.
Wygląda na to, że cały interesujący nas obszar usiany jest reliktami jam po dawnej działalności hutniczej, gród posiadał jeszcze jedno podgrodzie oraz osobno obwarowaną bramę, a zabudowania grodowe ulokowano na obwodzie warowni, pod wałem. To wszystko po prostu widać jak na dłoni. Archeologia lotnicza jest niesamowita!

Zdjęcia powstały w połowie czerwca 2018 roku.
Widok z poziomu ludzkich oczu.JPG
Widok z poziomu ludzkich oczu.JPG (68.58 KiB) Przejrzano 128 razy
I kilka metrów wyżej.JPG
I kilka metrów wyżej.JPG (75.28 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (1).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (1).JPG (85.18 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (3).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (3).JPG (71.26 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (5).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (5).JPG (82.62 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (2).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (2).JPG (96.19 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (6).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (6).JPG (61.39 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (8).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (8).JPG (67.33 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (7).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (7).JPG (68.78 KiB) Przejrzano 128 razy
Archeologiczna uczta dla oczu (4).JPG
Archeologiczna uczta dla oczu (4).JPG (86.24 KiB) Przejrzano 128 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”