Wola Kalinowska - domniemana mogiła Partyzantów

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wola Kalinowska - domniemana mogiła Partyzantów

Postautor: Karolina Kot » niedziela 12 lis 2017, 21:38

Nieopodal młyna Katarzyńskich, znajdującego się w Skale - Grodzisku, ale już na prawym brzegu Prądnika, na gruntach należących do Woli Kalinowskiej (powiat krakowski, gmina Sułoszowa), znajduje się mocno zapomniana mogiła, najpewniej pochodząca z okresu którejś z Wojen Światowych. Mało kto o niej pamięta, czy chociażby wie o jej istnieniu, chociaż jest praktycznie widoczna z drogi. Nie spotkałam się także z jej oznaczeniem na żadnej z dostępnych mi map.
Tak do końca nie jest pewne, kto w niej spoczywa, według wywiadu terenowego pochowano tu dwóch albo trzech nieznanych z nazwiska polskich Partyzantów, poległych w walce z Niemcami.
Grób jest zadbany, otoczony metalowym płotkiem i upamiętniony ładnym, metalowym krzyżem, który - co ciekawe - ustawiono na starym kamieniu młyńskim, być może pochodzącym ze wspomnianego na początku wodnego zakładu zbożowego. Na górnej części żarna umieszczono datę "1914". Trudno orzec, czy odnosi się ona do samego pochówku. Gdyby tak było w istocie, sprawy przedstawiałyby się jeszcze bardziej ciekawie, chociaż także prawdopodobnie.

W sąsiedztwo obiektu można dostać się ścieżką wiodącą spod skały zwanej "Skamieniałym Wędrowcem" obok drewnianej stodoły, przez betonowy mostek na młynówce oraz drewnianą, klimatyczną kładkę nad Prądnikiem.

Metalowy krzyż nad potokiem zwrócił moją uwagę już dawno temu, a część prezentowanych poniżej zdjęć pochodzi sprzed kilku lat. Od początku czułam, że jest to czyjaś mogiła, jednak dopiero niedawno udało mi się potwierdzić tę kwestię dzięki książce pani Eweliny Łągiewki "Krzyże i kapliczki przydrożne w gminie Sułoszowa". Autorka przytacza w niej relacje wskazującą, że jest to grób z okresu 1939 - 1945, chociaż mnie osobiście wykonanie i styl metalowego płotu i krzyża pasują do czasów wcześniejszych.
Wydaje mi się ponadto, że nie jest to jedyna tego typu mogiła w najbliższej okolicy młyna Katarzyńskich, ale potrzebuję jeszcze trochę czasu, by to ostatecznie rozgryźć. Gdyby ktoś z czytających miał jakieś informacje, pomysł lub przemyślenia na ten temat, bardzo proszę o kontakt lub wpis.
W razie czego będziemy wątek przenosić do innego działu.

Lokalizacja
Załączniki
Krzyż - rok 2010 (1).JPG
Krzyż - rok 2010 (1).JPG (110.36 KiB) Przejrzano 3135 razy
Krzyż - rok 2010 (2).JPG
Krzyż - rok 2010 (2).JPG (94.01 KiB) Przejrzano 3135 razy
Krzyż - rok 2017 (1).jpg
Krzyż - rok 2017 (1).jpg (107.74 KiB) Przejrzano 3135 razy
Krzyż - rok 2017 (2).jpg
Krzyż - rok 2017 (2).jpg (73.68 KiB) Przejrzano 3135 razy
Krzyż - rok 2017 (5).JPG
Krzyż - rok 2017 (5).JPG (56.04 KiB) Przejrzano 3135 razy
Krzyż - rok 2017 (4).JPG
Krzyż - rok 2017 (4).JPG (77.54 KiB) Przejrzano 3135 razy
Krzyż - rok 2017 (3).jpg
Krzyż - rok 2017 (3).jpg (89.19 KiB) Przejrzano 3135 razy
Kamień młyński (1).jpg
Kamień młyński (1).jpg (74.76 KiB) Przejrzano 3135 razy
Kamień młyński (2).jpg
Kamień młyński (2).jpg (78.3 KiB) Przejrzano 3135 razy
Kładka.jpg
Nośność do 90 kg.
Kładka.jpg (71.7 KiB) Przejrzano 3135 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości