Kamienica - grób żołnierzy Armii Krajowej

Posty: 16507
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Kamienica - grób żołnierzy Armii Krajowej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 cze 2018, 23:23

Na cmentarzu parafialnym w Kamienicy (powiat limanowski), nieopodal trzech dużych, zbiorowych mogił z okresu II Wojny Światowej, zlokalizowanych po prawej stronie kaplicy Szalayów, zauważyłam jeszcze jeden zbiorowy grób. Pochowano w nim dwóch żołnierzy Armii Krajowej, najpewniej braci.
Stanisław Wąchała "Łaziczek" urodził się w Krakowie, w dniu 3 kwietnia 1921 roku.
Zginął w obronie ojczyzny dnia 15 grudnia 1944 roku.
Jan Wąchała "Łazik", urodzony w Krakowie, dnia 26 grudnia 1944 roku, "zginął od kuli" w maju 1946 roku.

Powstała o nim książka autorstwa pana Jerzego Wójcika, nosząca tytuł: Oddział. Między AK i UB - historia żołnierzy "Łazika"
Myślę, że chciałabym ją kiedyś przeczytać, by postarać się jeszcze lepiej zrozumieć skomplikowany i zawiły czas wojny oraz okres tuż po niej.

Świat opisany w tej książce nie jest czarno-biały: szlachetni rycerze podziemia kontra źli wrogowie. Akowska partyzantka to było krwawe piekło, w którym dobro mieszało się ze złem, a bohaterstwo ze zbrodnią.

Na początku zabijanie przychodziło im z trudem, potem spowszedniało. Niektórzy wręcz polubili ten „fach”. Likwidowanym konfidentom, zdrajcom, gestapowcom zabierali dokumenty – dla przełożonych, a cenne rzeczy, które przy nich znaleźli – dla siebie. “Wszystko co niecnie zdobyłeś, ja tobie niecnie zabieram” – mawiali. Z czasem palec na spuście „chodził” im zadziwiająco łatwo: potrafili zastrzelić nie tylko skazanego przez podziemne sądy, ale też kogoś „na wszelki wypadek”. Nazywało się to likwidacją prewencyjną.

Książka Jerzego Wójcika jest reportażem historycznym, opisującym działalność tzw. Patrolu Likwidacyjnego „Orzeł” wchodzącego w skład 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej na Sądecczyźnie. Akcja toczy się w latach 1943 -1947. Głównym bohaterem jest dowódca oddziału, kpr. Jan Wąchała ps. Łazik. Wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami bojowymi przeciwko Niemcom, ubowcom, NKWD. Był znakomitym żołnierzem, znanym z celnego oka i swoistego partyzanckiego instynktu, który pozwalał mu wychodzić cało z beznadziejnych, zdawałoby się, sytuacji. Ludzie podziwiali go i jednocześnie panicznie się go bali. W jego postępowaniu mieszał się bowiem szlachetny etos rycerskiego akowca z żądzą krwawej zemsty. Bywał też zwyczajnym, okrutnym bandytą, wykorzystującym emblemat AK do prywatnych celów.

Autor nie ocenia tego, co działo się w akowskim podziemiu na Sądecczyźnie. Po prostu opowiada, jak było. Opisuje zarówno bohaterstwo i poświęcenie w walce z okupantem, jak i zawszoną, straszliwie nędzną codzienność partyzanckiego życia.

Nie lepiej było zaraz po wojnie. Zaszczuci przez komunistów akowcy, aby się ukryć, przedostali się na tzw. Ziemie Odzyskane, wówczas prawdziwy Dziki Zachód. Często wstępowali tam do milicji, a nawet do UB, bo nic innego, poza strzelaniem, nie potrafili robić. Niektóre posterunki MO składały się wyłącznie z byłych żołnierzy AK.

Ich losy były tragiczne. Wielu zdezerterowało z MO, wróciło w swoje góry, ukrywając się w lasach. Między innymi Jan Wąchała. Znów starał się być partyzantem walczącym z nową okupacją. Koniec okazał się tragiczny: zginął z rąk takich jak on „żołnierzy wyklętych”. Na rozkaz słynnego mjr. „Ognia” zastrzelono go za rabunek i zabójstwo.

Ta książka, odbrązawiająca polskie podziemie, z pewnością wstrząśnie nie tylko środowiskiem akowskich kombatantów.

Źródło

Zdjęcia grobu wykonałam wiosną 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Grób żołnierzy Armii Krajowej (1).JPG
Grób żołnierzy Armii Krajowej (1).JPG (98.26 KiB) Przejrzano 774 razy
Grób żołnierzy Armii Krajowej (2).JPG
Grób żołnierzy Armii Krajowej (2).JPG (67.61 KiB) Przejrzano 774 razy
Grób żołnierzy Armii Krajowej (4).JPG
Grób żołnierzy Armii Krajowej (4).JPG (82.91 KiB) Przejrzano 774 razy
Grób żołnierzy Armii Krajowej (3).JPG
Grób żołnierzy Armii Krajowej (3).JPG (118.14 KiB) Przejrzano 774 razy
Grób żołnierzy Armii Krajowej (5).JPG
Grób żołnierzy Armii Krajowej (5).JPG (87.72 KiB) Przejrzano 774 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość