Cikowice - mogiła Żołnierzy Września

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Cikowice - mogiła Żołnierzy Września

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 cze 2018, 07:53

Na cmentarzu parafialnym w Cikowicach (gmina Bochnia), po prawej stronie kaplicy, znajduje się zadbana, zbiorowa mogiła z okresu II Wojny Światowej. Pochowano w niej czterech żołnierzy 156 Pułku Piechoty Armii "Kraków", którzy polegli w dniu 9 września 1939 roku.
Na płycie epitafijnej znalazły się ich nazwiska:

Bolesław Adamkiewicz
Władysław Karpiński
Józef Sanok
Czesław Włodarski

Grób żołnierski jest bardzo zadbany, w roku 1997 zaopatrzono go w estetyczny i trwały nagrobek.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam wiosną 2018 roku.
Załączniki
Żołnierze Września (1).jpg
Żołnierze Września (1).jpg (97.67 KiB) Przejrzano 5082 razy
Żołnierze Września (2).jpg
Żołnierze Września (2).jpg (75.92 KiB) Przejrzano 5082 razy
Żołnierze Września (3).jpg
Żołnierze Września (3).jpg (50.29 KiB) Przejrzano 5082 razy
Żołnierze Września (4).jpg
Żołnierze Września (4).jpg (88.79 KiB) Przejrzano 5082 razy
Żołnierze Września (5).jpg
Żołnierze Września (5).jpg (107.73 KiB) Przejrzano 5082 razy
Żołnierze Września (6).jpg
Żołnierze Września (6).jpg (89.77 KiB) Przejrzano 5082 razy
Żołnierze Września (7).jpg
Żołnierze Września (7).jpg (62.09 KiB) Przejrzano 5082 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 311
Rejestracja: środa 06 gru 2017, 17:54

Re: Cikowice - mogiła Żołnierzy Września

Postautor: Jarek » sobota 09 cze 2018, 14:35

Jeżeli chodzi o dane zawarte na tablicy nagrobnej , to kilkanaście lat temu zajmowałem się tym tematem i zgromadziłem(u mnie do wglądu) pewne materiały dokumentalne(PCK, Parafia, statystyki pochówków wojennych) które podają inne nazwiska osób pochowanych w Cikowicach. Oto mój artykuł publikowany w Wiadomościach Bocheńskich , a tutaj zamieszczony na mojej stronie: http://autoelektrobochnia.pl/index.php?t_str=Osik%C3%B3wka

Roboczo wyglądało to tak jak na zdjęciu poniżej, tablica nagrobna na Osikówce niestety też posiada wiele błędów.

tablica Cikowice robocze.JPG
tablica Cikowice robocze.JPG (177.11 KiB) Przejrzano 5078 razy


Ale zaświeciło się światełko w tunelu , bowiem na Osikówce w tym roku powstanie nowa tablica ze stopniami wojskowymi poległych żołnierzy!

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Cikowice - mogiła Żołnierzy Września

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 cze 2018, 15:42

Reasumując powinno to wyglądać chyba tak:

Władysław Karpiński z Przemyśla, poległ 9 września 1939 roku
Józef Samek z Łańcuta, poległ 10 września 1939 roku
Czesław Włodarski z Wierzbnika, poległ 10 września 1939 roku
Bolesław Aleksandrowicz z Jasła, poległ 10 września 1939 roku

Mam nadzieję, że tym razem ja czegoś nie pomieszałam.

Ostatnio zaglądałam na niejedną mogiłę wojenną i muszę przyznać, że straszne zamieszanie panuje wśród nazwisk żołnierzy. Nie tylko w okolicach Bochni.
O, na przykład na pomniku z Kasiny Wielkiej jest kilka błędów.
To bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie poprawić je po tylu latach. Wymaga czasu i dokładnych studiów zachowanej dokumentacji.
Ale na pewno warto to robić, szacunek dla poległych żołnierzy wymaga, by przynajmniej spoczywali pod swoim nazwiskiem. Chociaż tyle.

Dziękuję bardzo za to sprostowanie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości