Bytom - miejsce po kwaterze pomordowanych mieszkańców Miechowic

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bytom - miejsce po kwaterze pomordowanych mieszkańców Miechowic

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 sty 2017, 18:55

Tak sobie myślę, że taki szczególny dzień, w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń, chyba należałoby wreszcie wspomnieć o tym obiekcie...

W Bytomiu - Miechowicach, przy ulicy Warszawskiej, znajduje się miejsce, w którym pierwotnie spoczywały cywilne ofiary II Wojny Światowej, mieszkańcy Miechowic, zamordowani w styczniu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Kiedy w listopadzie 2012 roku próbowałam odszukać to miejsce, natrafiłam na ukryte w zaroślach fragmenty betonowych słupków i murków. Nie byłam wówczas do końca przekonana, czy to właściwe miejsce, poza tym zastanawiał mnie nieco inny - moim zdaniem - kształt zakończeń betonowych elementów.
Sfotografowane przeze mnie relikty kwatery wojennej, która została ekshumowana (nie wiadomo z jaką starannością) na szczęście zabezpieczono - dziś można je oglądać przed schronem znajdującym się obok szkoły, przy ulicy Kasztanowej w Miechowicach.

Przypomnijmy, że zbrodnia w Miechowicach, której dopuścili się żołnierze Armii Czerwonej w dniach 25-27 stycznia 1945 roku, to czarna karta w dziejach Górnego Śląska. Czerwonoarmiści w zaledwie trzy dni zamordowali 380 cywilnych mieszkańców tej dzisiejszej dzielnicy Bytomia. To jeden z najbardziej tragicznych epizodów towarzyszących zajęciu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Choć mord nastąpił w ostatnich dniach stycznia, ofiary można było pochować dopiero w lutym 1945 roku. Wtedy sytuacja w Miechowicach ustabilizowała się na tyle, że mieszkańcy mogli opuścić swoje domy i zająć się pochówkami. Jak pisze prokurator Ewa Koj w artykule „Masakra w Miechowicach: rekonstrukcja zbrodni”, opublikowanym na łamach Czasopisma: „Zwłoki odnalezione na podwórkach, w mieszkaniach, czy w lesie stolarzowickim zwożono na cmentarz i w okolice kościoła pw. Świętego Krzyża (tzw. starego kościoła w Miechowicach) sankami i wozem drabiniastym, na którym układano je piętrowo. Ciała ofiar były przymarznięte do podłoża i czasami trudno było je zabrać”.
Pomordowanych Miechowiczan grzebano pomiędzy 3 a 6 lutego 1945 roku na cmentarzu znajdującym się pomiędzy ulicą Warszawską, a ulicą Andersa. Liczba ofiar była zatrważająca i nie wszystkich udało się pogrzebać na terenie nekropolii. Około sto osób spoczęło 4 lutego 1945 roku w grobie masowym. Mogiłę tę wykopali mieszkańcy naprzeciw cmentarza przy ulicy Warszawskiej. Jak ustaliła prokurator Ewa Koj, trumien było stosunkowo mało, a w większości przypadków zwłoki zawijano w koce, prześcieradła i brezent. Warto dodać, że kilka tygodni później obok mogiły pomordowanych cywilów, utworzono także mogiłę zbiorową czerwonoarmistów.

Ekshumacja zwłok znajdujących się w zbiorowej mogile miała miejsce na przełomie marca i kwietnia 1969 roku.

Źródło
Szczątki zmarłych przeniesiono na cmentarz komunalny przy ulicy Kwiatowej, do kwatery opisanej jako "Kwatera wojenna Miechowice".

Moje zdjęcia pochodzą z 2012 roku.
Niestety, nie pamiętam już, skąd zaczerpnęłam fotografię archiwalną, podejrzewam, że pochodzi ona z któregoś z lokalnych forów historycznych.
Lokalizacja znaleziska
Załączniki
Widok ogólny (1).jpg
Widok ogólny (1).jpg (111.79 KiB) Przejrzano 5176 razy
Widok ogólny (3).jpg
Widok ogólny (3).jpg (115.33 KiB) Przejrzano 5176 razy
Widok ogólny (2).jpg
Widok ogólny (2).jpg (123.39 KiB) Przejrzano 5176 razy
Widok ogólny (4).jpg
Widok ogólny (4).jpg (117.24 KiB) Przejrzano 5176 razy
Szczątki kwatery (2).jpg
Szczątki kwatery (2).jpg (109.29 KiB) Przejrzano 5176 razy
Szczątki kwatery (1).jpg
Szczątki kwatery (1).jpg (124.09 KiB) Przejrzano 5176 razy
Szczątki kwatery (3).jpg
Szczątki kwatery (3).jpg (125.74 KiB) Przejrzano 5176 razy
Szczątki kwatery (4).jpg
Szczątki kwatery (4).jpg (111.31 KiB) Przejrzano 5176 razy
Szczątki kwatery (5).jpg
Szczątki kwatery (5).jpg (113.62 KiB) Przejrzano 5176 razy
Kwatera przed ekshumacją.jpg
Kwatera przed ekshumacją.jpg (39.41 KiB) Przejrzano 5176 razy
Kwatera po ekshumacji.jpg
Kwatera po ekshumacji.jpg (52.57 KiB) Przejrzano 5176 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - miejsce po kwaterze pomordowanych mieszkańców Miechowic

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 06 lut 2017, 22:07

A tak obecnie wygląda kwatera na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej w Bytomiu, w której według badań przeprowadzonych przez IPN spoczęły ekshumowane szczątki zamordowanych mieszkańców Miechowic.

Lokalizacja
Załączniki
Kwatera Wojenna Miechowice (1).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (1).JPG (106.99 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (8).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (8).JPG (67.04 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (7).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (7).JPG (109.49 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (6).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (6).JPG (66.51 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (5).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (5).JPG (110.7 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (4).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (4).JPG (110.76 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (3).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (3).JPG (61.94 KiB) Przejrzano 5127 razy
Kwatera Wojenna Miechowice (2).JPG
Kwatera Wojenna Miechowice (2).JPG (110.83 KiB) Przejrzano 5127 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości