Orzesze - Królówka, grób niemieckiego żołnierza

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Orzesze - Królówka, grób niemieckiego żołnierza

Postautor: Karolina Kot » sobota 24 wrz 2016, 00:39

Nieopodal Starego Suszca, po prawej stronie leśnego duktu, będącego przedłużeniem ulicy Zgońskiej, wśród lasu należącego terytorialnie do Orzesza, zachowała się samotna mogiła z okresu II Wojny Światowej.
Spoczął w niej nieznany z nazwiska żołnierz niemiecki, poległy na początku 1945 roku.

Zdjęcia wykonałam w dniu 23 września 2016 roku.
Lokalizacja
Źródło informacji: Kazimierz Cywiński "Historia zapisana w lesie"
Załączniki
Samotna mogiła (1).JPG
Samotna mogiła (1).JPG (118.83 KiB) Przejrzano 6606 razy
Samotna mogiła (2).JPG
Samotna mogiła (2).JPG (110.65 KiB) Przejrzano 6606 razy
Samotna mogiła (3).JPG
Samotna mogiła (3).JPG (115.18 KiB) Przejrzano 6606 razy
Samotna mogiła (5).JPG
Samotna mogiła (5).JPG (64.47 KiB) Przejrzano 6606 razy
Samotna mogiła (4).JPG
Samotna mogiła (4).JPG (74.09 KiB) Przejrzano 6606 razy
Samotna mogiła (7).JPG
Samotna mogiła (7).JPG (87.7 KiB) Przejrzano 6606 razy
Samotna mogiła (6).JPG
Samotna mogiła (6).JPG (117.98 KiB) Przejrzano 6606 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: piątek 18 sie 2017, 22:39

Re: Orzesze - Królówka, grób niemieckiego żołnierza

Postautor: YourDoom » piątek 18 sie 2017, 22:40

Hej. Byłem odwiedzić te miejsca po latach nieobecności i zauważyłem, że ten grób zniknął. Ślady były dość świeże, o ile umiem to ocenić, a więc zakładam, że w tym roku zlikwidowano grób. Czy masz może informacje, co się stało, kto tam spoczywał i gdzie został przeniesiony?

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Orzesze - Królówka, grób niemieckiego żołnierza

Postautor: Karolina Kot » sobota 19 sie 2017, 00:14

Zasmuciła mnie informacja o likwidacji tego grobu.
Jeżeli faktycznie doszło do ekshumacji, a jest to dosyć prawdopodobne, szczątki żołnierza trafiły niemal na pewno na cmentarz zbiorczy w Siemianowicach Śląskich.

Swoją drogą już nigdy nie podam w żadnym wpisie na Forum lokalizacji leśnych mogił tego typu. :(
Osobiście uważam, że jeżeli groby są zadbane i miejscowa ludność o nich pamięta, nie powinno się ich przenosić. Swego czasu tłumaczono mi co prawda, że tu chodzi miedzy innymi o ewentualne nieśmiertelniki i odszukanie rodziny poległego, ale nawet takie argumenty nie przekonują mnie dostatecznie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość