Lelów - grób ofiar wojny przy kościele św. Marcina

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Lelów - grób ofiar wojny przy kościele św. Marcina

Postautor: Karolina Kot » piątek 08 kwie 2016, 20:27

Przy kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marcina w Lelowie (powiat częstochowski) znajduje się estetyczny, współczesny grób - pomnik, poświęcony cywilnym ofiarom II Wojny Światowej, zamordowanym przez Niemców w dniu 4 września 1939 roku.

Niemcy zmusili w tym dniu mieszkańców do zgromadzenia słomy w kościele, a następnie rozkazali jednemu z nich, prostemu robotnikowi, Ignacemu Trendzie, by podpalił znajdujący się w kruchcie świątyni łatwopalny materiał. Głęboko wierzący parafianin odmówił, mając na uwadze zawieszony na ścianie kruchty zabytkowy krzyż, pochodzący jeszcze ze starego klasztoru lelowskiego.
Za odmowę wykonania rozkazu został wraz z kilkoma innymi mieszkańcami Lelowa rozstrzelany przy północnej ścianie kościoła - do dziś zachowano na elewacji ślady po śmiercionośnych pociskach.
Ostatecznie kościół św. Marcina Niemcy podpalili osobiście.
Świątynia spłonęła całkowicie, jednak stary krzyż z kruchty w cudowny sposób przetrwał kataklizm i dziś znajduje się w głównym ołtarzu odbudowanego po wojnie kościoła.

Sługa Boży Ignacy Trenda, który pozostawił po sobie żonę i ośmioletniego synka, jest jednym z 122 męczenników II Wojny Światowej wobec których, w dniu 17 września 2003 roku, rozpoczął się proces beatyfikacyjny.
Poza panem Ignacym w zbiorowym grobie spoczywają:
Stanisław Brodziński, szewc - lat 31
Władysław Filewski, rolnik - lat 67
Jan Ilczuk, listonosz - lat 57


Lokalizacja mogiły
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 roku.
Załączniki
Grób zbiorowy przy kościele (1).JPG
Grób zbiorowy przy kościele (1).JPG (118.66 KiB) Przejrzano 5029 razy
Grób zbiorowy przy kościele (2).JPG
Grób zbiorowy przy kościele (2).JPG (62.21 KiB) Przejrzano 5029 razy
Grób zbiorowy przy kościele (3).JPG
Grób zbiorowy przy kościele (3).JPG (48.47 KiB) Przejrzano 5029 razy
Grób zbiorowy przy kościele (4).JPG
Grób zbiorowy przy kościele (4).JPG (87.55 KiB) Przejrzano 5029 razy
Krzyż.jpg
Krzyż.jpg (53.29 KiB) Przejrzano 4585 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Lelów - grób ofiar wojny przy kościele św. Marcina

Postautor: Karolina Kot » niedziela 27 sie 2017, 23:36

Przed wejściem do kościoła znajduje się tablica poświęcona ofiarom II Wojny Światowej z Lelowa, zamordowanym w dniach 3 i 4 września 1939 roku. Znajdują się na niej nazwiska zarówno osób wyznania katolickiego, jak i Żydów.
Załączniki
Tablica przed kościołem (1).JPG
Tablica przed kościołem (1).JPG (45.7 KiB) Przejrzano 4585 razy
Tablica przed kościołem (2).JPG
Tablica przed kościołem (2).JPG (55.81 KiB) Przejrzano 4585 razy
Tablica przed kościołem (3).JPG
Tablica przed kościołem (3).JPG (85.28 KiB) Przejrzano 4585 razy
Tablica przed kościołem (4).JPG
Tablica przed kościołem (4).JPG (100.23 KiB) Przejrzano 4585 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości