Stopnica - ślady wojny

Moderator: Velder

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stopnica - ślady wojny

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 30 lip 2018, 20:14

Do Stopnicy, niesamowicie ciekawego miasteczka, położonego w powiecie buskim, zajrzeliśmy tylko na chwilę. Zabrakło nam czasu na poszukiwania i tropienie reliktów historii, bo tak naprawdę byliśmy tu jednie przejazdem, ale zależało mi na sprawdzeniu murów zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła pod katem obecności dołków pokutnych. Rzeczywiście, znalazłam na murach prezbiterium kilka tego typu otworków, zauważyłam także wyraźne ślady ostrzału wojennego oraz ewidentne cechy powojennej odbudowy świątyni. Patrząc na prezbiterium nie trudno zauważyć, że świątynia była bardzo mocno zniszczona, ściany różnią się wyglądem, dyskretnie, ale jednak.

Dopiero po powrocie do domu doczytałam, co stało się ze Stopnicą w czasie II Wojny Światowej. Gdybym wiedziała o tym wcześniej, zapewne zajrzałabym jeszcze na stary cmentarz oraz odszukała ruiny klasztoru sercanów.
Niestety, mam tylko to, co mi się w biegu udało sfotografować.

Oto ślady wojenne, uwiecznione na jednej z południowych przypór zabytkowego kościoła. Różnią się od wspomnianych wyżej "dołków pokutnych" nieregularnym wyglądem. Jak się człowiek opatrzy i specjalizuje w gapieniu w mury, to zazwyczaj nie ma wątpliwości, co do właściwej oceny.
Kościół został na szczęście odbudowany po wojnie i wygląda obecnie świetnie, ciesząc oko wiernych oraz turystów.
Lokalizacja
Załączniki
Kościół w Stopnicy (1).JPG
Kościół w Stopnicy (1).JPG (45.84 KiB) Przejrzano 5050 razy
Kościół w Stopnicy - rekonstrukcja.JPG
Obrazek narysowany na szybko, niekoniecznie zgodny z rzeczywistością
Kościół w Stopnicy - rekonstrukcja.JPG (98.16 KiB) Przejrzano 5050 razy
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (2).JPG
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (2).JPG (56.77 KiB) Przejrzano 5050 razy
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (1).JPG
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (1).JPG (49.72 KiB) Przejrzano 5050 razy
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (3).JPG
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (3).JPG (48.65 KiB) Przejrzano 5050 razy
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (5).JPG
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (5).JPG (106.62 KiB) Przejrzano 5050 razy
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (4).JPG
Kościół w Stopnicy - ślady ostrzału (4).JPG (112.09 KiB) Przejrzano 5050 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stopnica - ślady wojny

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 30 lip 2018, 20:24

Kolejne charakterystyczne ślady wojenne znajdziemy na elewacji starego domu, znajdującego się przy ulicy doktora Piotrowskiego.
To, że ten dom ocalał i stoi do dziś, jest swoistym dziwem, gdyż większość zabudowań stopnicy uległa całkowitemu zniszczeniu w czasie działań II Wojny Światowej.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2018 roku.
Załączniki
Dom ze śladami wojny (1).JPG
Dom ze śladami wojny (1).JPG (72.17 KiB) Przejrzano 5049 razy
Dom ze śladami wojny (2).JPG
Dom ze śladami wojny (2).JPG (78.8 KiB) Przejrzano 5049 razy
Dom ze śladami wojny (5).JPG
Dom ze śladami wojny (5).JPG (62.3 KiB) Przejrzano 5049 razy
Dom ze śladami wojny (4).JPG
Dom ze śladami wojny (4).JPG (47.98 KiB) Przejrzano 5049 razy
Dom ze śladami wojny (3).JPG
Dom ze śladami wojny (3).JPG (62.09 KiB) Przejrzano 5049 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości